Съвременният свят предлага огромен избор от бебешки продукти: проходилки, бънджита и какво ли не. Често родителите се оказват объркани и не могат да се ориентират какво от тези бебешки приспособления е наистина необходимо и какво е излишно или дори вредно. Помолихме професионалния физиотерапевт Cristina Constantin, Румъния да подготви кратък списък за бебешки приспособления, които най-често се срещат на пазара и да даде коментар за тях.
Pазберете от какво настина се нуждае вашето бебе!
Защитна раница за главата и гърба/ предпазна каска
НЕ!
Осигуряват фалшива сигурност: детето не се научава да бъде предпазливо и по този начин се ограничава развитието на естествените защитни рефлекси в случай на падане. Падането е част от учебния процес!
Фотьойл за бебета
НЕ!
Ограничава подвижността, забавя възникването на равновесие и възстановителни реакции и ограничава развитието на ориентацията в пространството. Не се препоръчва принудително седене, нито между възглавници, нито приспособления със същото предназначение.
Проходилки, бънджи, колани за прохождане
НЕ!
Тези приспособления предизвикват редица негативни ефекти: претоварват ставите, затова се появяват порочни нагласи на ниво крака и гръбначен стълб; бебето имат слабо развитие на баланс и координация; развиват грешни модели на ходене; забавя самостоятелното ходене. Много по-полезно е да оставите бебето да изпита самo тези дейности (като повдигане и ходене настрани) отколкото насилствено да използвате специални устройства!
Килимче за игра
ДА!
Килимчето за игра е идеално и безопасно място за бебето, което му предлага свобода на движение и възможност да развива двигателните си умения от първите дни. Осигурява на детето безопасност, пространство и свобода на движение!
Огледало
ДА!
Огледалото е полезно за себепознание, ориентация в пространството, стимулация на сетивата и зрението на детето, повишаване на любопитството и способността за причинно-следствени открития. Също така е чудесен начин да увеличите времето прекарано по коремче.
Триъгълник на Пиклер
ДА!
Позволява на децата да научат собствените си граници и да посрещнат нуждите си от катерене. Триъгълникът на Пиклер също така помага за развитието на груби двигателни умения, физическа сила и ловкост, като насърчава движението и свободната игра.
Сензорни повърхности и баланс играчки
ДА!
Психомоторното обучение е от съществено значение за хармоничното развитие. То допринася за сетивно-моторните умения, ориентацията в пространството, координацията и мускулния тонус. Въведете съобразени с възрастта упражнения за сензорна стимулация още от първите месеци и участвайте активно в тях! За целта ще ви помогнат сензорните кутии и баланс греди.
Ето и няколко допълнителни съвета от Cristina Constantin как да развиете ефективно детето си:
1.Позволете на детето си да изследва света, насърчавайте вроденото му любопитство.
2.Бъдете заедно! Връзката между родител и дете е най-ценното!
3. Проста, безопасна и комфортна зона, където детето ви може да се движи свободно - това е основата за хармонично развитие.
Тази статия все още няма коментари